Niezwykła biżuteria sutasz – czyli igłą malowane!

Wiele osób marzy o artystycznym spełnieniu. Ma w sobie tęsknotę za kolorystyczną ekspresją, ale nie wie, w czym ją wyrazić. Malowanie nie wychodzi, szydełkowanie się nudzi, a ukryta pasja czeka na ujawnienie się światu… I wtedy następuje odkrycie! Biżuteria sutaszowa. Tak – to jest to!

Nazwa tej techniki tworzenia biżuterii, pochodzi od francuskiego soutache, słowa które oznacza szamerunek. Szamerunek to z kolei rodzaj sznurkowych ozdób. Sutasz to sztuka która łączy w sobie malarstwo i rękodzieło artystyczne. Niepowtarzalna, ręcznie robiona biżuteria – jest świadectwem wyobraźni i smaku.
Niepozorny sznurek o grubości 3 mm, z przedziałkiem pośrodku i jodełkowym splotem – to właśnie sutasz. Sznurek produkowany jest z wiskozy, nylonu, poliestru, czasem z dodatkiem metalizowanej nici w srebrnym lub złotym kolorze – od niego zależy, to jak bezie wyglądać biżuteria sutasz. Ze sznureczka – który może opleść wiele różnych materiałów czy dodatków takich jak; minerały, szkło, akryl, dodatki metalowe – powstają kolorowe kolczyki , przepiękne naszyjniki, bogate bransolety, dodatki do torebek, sutaszowe medaliony do butów i wiele innych niesamowitych prac. Fantazyjne esy-floresy, przeplatające się kolorowe nitki, ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i zawsze przykuwają wzrok.

Stworzenie biżuterii w tej technice to jednak praca niezwykle żmudna, trudna, pracochłonna. Średniej wielkości sutaszowe kolczyki szyje się – starannie łącząc kolory i minerały – co najmniej 4 godziny. Następnie należy je wykończyć – obciąć niepotrzebne sznurki, podszyć lub podkleić z tyłu filcem czy skórką, dołączyć zapięcia oraz zaimpregnować, tak aby służyły na lata. Każdy projekt jest wyjątkowy, spójrzmy na poniższe zdjęcie. To ślimaczek zwany też omegą. Te szutaszowe kolczyki są proste w kształcie, ale bogate w formie dzięki użytym materiałom (kryształowa łezka, złote koraliki Toho i złote bigle) oraz doborowi kolorów (karminowa czerwień i złoto). To doskonały dodatek na większe wyjście.

Wystarczy jednak zmienić dobór materiałów i kolorów na mniej wystawne, by ten sam kształt kolczyków był idealnym i oryginalnym dodatkiem do codziennej stylizacji:

Sutaszowa biżuteria ma bardzo ważną zaletę: kolczyki z sutaszu są niezwykle lekkie, chociaż zupełnie na takie nie wyglądają. Dlatego właśnie cieszą się uznaniem kobiet, które marzą o modnych dziś, dużych kolczykach, ale takich które nie będą uciążliwe w noszeniu. Sutaszystki nie trzymają się raz ustalonych wzorów. Komponują nowe kształty i podążają za trendami. Modne są chwosty? Oto one – ozdabiają wisior sutasz:

Chwosty używane są także w tworzeniu kolczyków sutaszowych, świetnie podkreślają i dopełniają charakter biżuterii nadając jej lekkości:

Obiektem pożądania jest również biżuteria z pomponami. Haft sutaszowy dał natychmiastową odpowiedź. Tu zobaczymy jednocześnie kolczyki sutaszowe, pompony i chwost:

Każdy twórca stara się wymyślić własne wzory i konstrukcje. Dzięki kreatywności artystek można spotkać także nieznane kilka lat temu, ażurowe kolczyki sutaszowe, szczególnie cenione przez panny młode:

Do wykonania swoich prac artyści używają rozmaitych materiałów: kamieni, kryształów, czeskich koralików, drewna, metalu, skóry, muszle. Nie zawsze jednak otrzymujemy zachwycająco piękne dzieło sztuki – haft sutaszowy wymaga bowiem precyzji, doświadczenia i znajomości tajników tej trudnej sztuki. Wtedy można tworzyć oryginalne wzory i wyrafinowane kształty. Ceny samych kolczyków wyhaftowanych przez światowe mistrzynie zaczynają się od 200 dolarów! Coraz więcej gwiazd światowego formatu wybiera biżuterię sutasz, nosi ją na gale, pokazy. Nosiła ją Kora, biżuterię tworzoną w tej technice zobaczymy także podczas koncertów Justyny Steczkowskiej, sióstr Przybysz, Natalii Kukulskiej. Coraz częściej niepowtarzalne sutaszowe kolie, kolczyki z sutaszu czy bransoletki są prezentowane przez modelki na wybiegach. Z dumą noszą te klejnoty – choć to przecież biżuteria „tylko” ze szkła i sznurka!

A wy co sądzicie o biżuterii tworzonej w tej technice? Napiszcie o tym w komentarzach! 🙂

2 thoughts on “Niezwykła biżuteria sutasz – czyli igłą malowane!”

Dodaj komentarz